بررسی سیستم حسابداری حقوق و دستمزد شركت بسته بندی پاژ پارس

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بررسی سیستم حسابداری حقوق و دستمزد شركت بسته بندی پاژ پارس دسته: عمومی و آزاد
بازدید: ۲ بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: ۴۱ کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: ۷۰

بررسی سیستم حسابداری حقوق و دستمزد شركت بسته بندی پاژ پارس
قیمت فایل فقط ۵,۰۰۰ تومان


خرید


بررسی سیستم حسابداری حقوق و دستمزد شركت بسته بندی پاژ پارسفرمت فایل:   ورد – Word و قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۷۰  
تاریخچه

این تحقیق در رابطه با شركت بسته بندی پاژپارس می باشد كه اندك زمانی از تاسیس این شركت می گذرد كه ساخت آن در سال ۸۲ شروع و در سال ۸۳ به بهره برداری رسیده است و پرسنل آن ۱۰۴ نفر می باشد و محل كارخانه در شهرك صنعتی چناران كیولمتر ۵۰ مشهد می باشد و دفتر مركزی آن واقع در مشهد بلوار خیام , خیام ۱۰ , نبش زنبق می باشد كه در این دفتر ۱۰ نفر حضور دارند. در شركتهای خصوصی به استثناء مدیری و مدیران آن بقیه پرسنل آن كارگر می باشند اما در شركتهای دولتی به این اشخاص كارمند گویند و این تفاوت بین شركتهای خصوصی و دولتی می باشد و هدف از تاسیس آن ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای نیروی فعال جامعه و خود می باشد.


۱ـ۱ـ اهمیت شناخت قوانین و مقررات

معمولاً بررسی تحولات اقتصادی و اجتماعی و شناخت جامعه و روابطه در هر دوره‌ی تاریخی و قوانین و مقررات جاری آن زمان از اهمیت بسزائی برخوردار است همه می‌دانیم كه قانون كار در هر كشوری از مهمترین قانون بعد از قانون اساسی می‌باشد. و بی تردید آگاهی و شناخت دست‌اندركاران از قوانین كار و تأمین اجتماعی صرف‌نظر از قانون اساسی كه همه‌ی مردم بایستی از آن آگاه باشد. هم به لحاظ اجرائی و هم به لحاظ نظری مفید و مؤثر خواهد بود، زیرا بسیاری از اختلافات در محیط های كار كه سبب تضییع وقت و منابع می شود از عدم آگاهی از قوانین و مقررات است. پس لازم است افرادی كه مسئولیتی را می پذیرند به قوانین و مقررات حوزه‌ی فعالیت خود شناخت كافی پیدا كنند. به عنوان مثال یك حسابدار حقوق و دستمزد علاوه بر اصول حسابداری بایستی اطلاعات دقیق از قوانین (كار، تأمین اجتماعی، مالیات) داشته باشد تا در انجام كارها موفق باشد.

۲ـ۱ كارگر چه كسی است؟

كارگر از نظر قانون كار كسی است كه در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق، سود، كمك عائله‌مندی، هزینه مسكن، خوار و بار، ایاب و ذهاب و سایر مزایا به درخواست كارفرما كار می كند.

۳ـ۱ كارفرما چه كسی است؟

شخصی است حقیقی و حقوقی كه كارگر به درخواست و به حساب او در مقابل دریافت حق السعی كار می كند. كلیه‌ی كسانی كه عهده‌دار اداره، كارگاه هستند نماینده كارفرما محسوب می شوند و كارفرما مسئول كلیه تعهداتی است كه نمایندگان مذكور در قبال كارگر به عهده می گیرند.

۴ـ۱ كارگاه چه محلی است؟

محلی است كه كارگر به درخواست كارفرما یا نماینده او در آنجا كار می كند از قبیل موسسات صنعتی، كشاورزی، معدنی، ساختمانی، خدماتی، آموزشی و…

۵ـ۱ قرارداد كار چیست؟

عبارت است از قرارداد كتبی یا شفاهی كه به موجب آن كارگر در قبال دریافت حق‌السعی كاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای كارفرما انجام می دهد.

كارهایی كه طبیعت آنها جنبه ی مستمر دارد، در صورتی كه مدتی در قرارداد ذكر نشود قراداد دائمی تلقی می شود، هر گاه قرارداد برای مدت موقت و یا برای انجام كار معین منعقد شده باشد هیچ یك از طرفین به تنهایی حق فسخ آن را ندارد. برای اینكه قرارداد بین كارگر و كارفرما صحیح باشد رعایت شرایط ذیل الزامی است.

۱ـ مشروعیت مورد قرارداد. ۲ـ معین بودن موضوع قرارداد ۳ـ عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال و یا انجام كار مورد نظر.

بنابراین قرارداد كار علاوه بر مشخصات فوق الذكر بایستی حاوی موارد ذیل باشد:

۱ـ حقوق و مزد مبنا   2ـ ساعات كار و مرخصی و تعطیلات    3ـ محل انجام كار

۴ـ تاریخ انعقاد قرارداد ۵ـ مدت قرارداد چنانچه برای مدت معین باشد. ۶ـ موارد دیگری كه عرف و عادات شغل و محل ایجاب می كند.


۶ـ۱ تعلیق قرارداد كار چیست؟

چنانچه تعهدات یكی از طرفین موقتاً متوقف شود كار به حالت تعلیق درمی آید و پس از رفع آن قرارداد كار با احتساب سابقه خدمت و از لحاظ بازنشستگی و افزایش مزد به حالت اول برمی گردد اگر چنانچه كارگری توقیف گردد و توقیف وی منتهی به حكم محكومیت نشود در مدت توقیف قرارداد به حالت تعلیق درمی آید و كارگر پس از رفع توقیف به كار خودباز می گردد. اگر توقیف كارگر به سبب شكایت كارفرما باشد و این توقیف در مراجع حل اختلاف منتهی به حكم محكومیت نگردد، مدت آن جزء سابقه خدمت كارگر محسوب می شود و كارفرما مكلف است علاوه بر میزان ضرر و زیان وارده كه مطابق حكم دادگاه به كارگر می پردازد، مزد و مزایای وی را نیز پرداخت كند و تا زمانی كه تكلیف كارگر از طرف مراجع حل اختلافات مشخص نشده باشد كارفرما بایستی برای رفع احتیاجات خانواده وی حداقل ۵۰ درصد از حقوق ماهیانه او را به طور علی‌الحساب به خانواده‌اش پرداخت نماید. ولی اگر كارفرما پس از رفع حالت تعلیق از پذیرفتن كارگر خودداری كند این عمل حكم اخراج غیرقانونی تلقی

می شود و كارگر حق دارد مدت ۳۰ روز به هیات تشخیص مراجعه نماید و اگر كارفرما نتواند ثابت كند كه نپذیرفتن كارگر مستند بر دلایل موجه بوده است به تشخیص هیات مزبور مكلف به بازگرداندن كارگر و پرداخت حقوق و یا مزد وی از تاریخ مراجعه به كارگاه می باشد و اگر بتواند آن را اثبات كند به ازای هر سال سابقه كار بایستی معادل ۴۵ روز آخرین مزد به وی پرداخت نماید و اگر چنانچه كارگر بدون عذر موجه در حداكثر ۳۰ روز پس از رفع حالت تعلیق آمادگی خود را برای انجام كار به كارفرما اعلام نماید و یا پس از مراجعه و ممانعت كارفرما به هیات تشخیص مراجعه نكند مستعفی شناخته می شود و كارگر حق اخذ سنوات به ازاء هر سال یك ماه آخرین حقوق را دارد.

۷ـ۱ جبران خسارت و پرداخت مزایای پایان كار

طبق ماده ۲۹ قانون كار در صورتی كه بنا به تشخیص هیأت حل اختلاف كارفرما موجب تعلیق قرارداد از ناحیه كارگر شناخته شود كارگر استحقاق دریافت خسارت ناشی از تعلیق را خواهد داشت و كارفرما مكلف است كارگر تعلیق از كار را به كار سابق وی بازگرداند. طبق ماده ۳۱ چنانچه خاتمه قرارداد به لحاظ از كارفتادگی كار و یا بازنشستگی كارگر باشد كارفرما باید بر اساس آخرین مزد كارگر به نسبت هر سال سابقه خدمت، حقوق به میزان ۳۰ روز مزد به وی پرداخت نماید.

۸ـ۱ خاتمه قراردادكار

قراردادكار به یكی از طرق زیرخاتمه می یابد

۱ـ فوت كارگر ۲ـ بازنشستگی كارگر ۳ـ از كارافتادگی كلی كارگر ۴ـ انقضاء مدت در قرارداد كار یا مدت موقت و عدم تجدید سریع یا… ۵ـ پایان كار در قراردادهایی كه مربوط به كار معین است ۶ـ استعفای كارگر.

۹ـ۱ جرائم و مجازاتها

طبق ماده ۱۷۲قانون كار، كار اجباری با توجه به ماده ۶ قانون كار به هر شكل ممنوع است و متخلف علاوه بر پرداخت اجرالمثل كار انجام یافته و جبران خسارت با توجه به شرایط و امكانات خاطی و مراتب جرم به حبس از ۹۱ روز تا ۱ سال و جریمه نقدی معادل ۵۰ تا ۲۰۰ برابر حداقل مزد روزانه محكوم خواهد شد.

قیمت فایل فقط ۵,۰۰۰ تومان


خرید

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *