بررسی مباحث درس حسابداری صنعتی ۱

۷شهریور - توسط adminProj2 - 0 - در پروژه ها و فایل های دسته‌بندی نشده
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

بررسی مباحث درس حسابداری صنعتی 1 دسته: عمومی و آزاد
بازدید: ۲ بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: ۸۲ کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: ۱۶۷

بررسی مباحث درس حسابداری صنعتی ۱
قیمت فایل فقط ۵,۰۰۰ تومان


خرید


بررسی مباحث درس حسابداری صنعتی ۱فرمت فایل:   ورد – Word و قابل ویرایش

تعداد صفحات: ۱۶۷  
حسابداری صنعتی ۱:

منبع حسابداری صنعتی جلسه اول نشریه شماره ۲۶ سازمان حسابرسی

گزارشات صورتهای مالی :

استفاده كنندگان :

مدیران شركت ، مردم ، حسابداران شركت ، اعتبار دهندگان (بانك ) بستانكاران ، سهامداران دولت ، سرمایه گذاران بالقوه .

صورتهای مالی ، ترازنامه ، صورت سود و زیان ، صورت سود و زیان انباسته .

سیستم حسابداری مدیریت :

حسابداری بهای تمام شده یا به بیان بهتر بهاء cost acounting سیستمی است كه به محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات ارائه شده منجر می شود . این درحالی است كه سیستم حسابداری مدیریت عمدتاً بردنبال تحصیل اطلاعات بدست آمده در نتیجه استقرار سیستم حسابداری صنعتی جهت كمك به تصمیم گیریها و جهت دهی به اجرای امور و فعالیتهای سازمان های اقتصادی است .

برنامه ریزی و كنترل :

هر یك از سیستم های حسابداری صنعتی و حسابداری مدیریت اهداف خاصی را دنبال می كند كه اهداف مورد نظر در حسابداری صنعتی موارد متعددی می باشد كه مهمترین آن برنامه ریزی و كنترل است .

شاید در تصور بسیاری از افراد اینگونه نقش بسته باشد كه مفاهیم حسابداری صنعتی فقط مخصوص واحدهای صنعتی و تولیدی است در حالیكه در واقع اینگونه نیست .

مفاهیم برنامه ریزی و كنترل را نمی توان محدود به واحدهای تولیدی نمود و تمام سازمانهای اقتصادی می توانند از آن بهره گیرند در حسابداری مدیریت اهداف زیر دنبال می شود :

۱-تامین اطلاعات مورد نظر مدیران جهت برنامه ریزی و تصمیم گیری .

۲-كمك به مدیران و رهبری و كنترل فعالیتهای تحقیقاتی .

۳-انگیزش مدیران و كاركنان برای فعالیت در راستای هدفهای سازمان

۴- بخش و ارزیابی عملكرد واحدهای تابع مدیران و سایر كاركنان سازمان

از حسابداری مدیریت به عنوان چتر و سایه بان شركت یاد می كنند می توانند هر واحد اقتصادی از بلاهای معمول در امان نگه دارد .

مهمترین وظایف حسابداری مدیریت عبارت است از :

۱-گزارش گری

۲-جهت گیری

۳-حل مشكل

مقایسه حسابداری مالی و حسابداری صنعتی :

از دیدگاههای متفاوتی می توان این دو سیستم مورد مقایسه قرار داد كه عمده ترین آنها به شرح  زیر می باشد :

۱)از دیدگاه استفاده كنندگان :

معمولاً اطلاعات سیستم حسابداری مالی جهت استفاده افراد بیرون سازمان تهیه می شود در حالیكه اطلاعات حسابداری سیستم بهای تمام شده استفاده كنندگان داخلی تهیه می شود .

۲)از دیدگاه گزارشگری:

تهیه صورتهای مالی در سیستم حسابداری مالی با توجه به مقررات صحیح و مستقیم و محدودیت های اعمال شده توسط قانون اعمال می پذیرد در حالیكه تهیه اطلاعات سیستم حسابداری بهای تمام شده از محدودیت كمتری در تهیه و نحوه گزارشات برخوردار است .

۳)نكته قابل توجه دیگر زمان تهیه این گزارشات می باشد در سیستم حسابداری مالی صورتهای مالی معمولا در پایان دوره تهیه می شود در حالی كه بهای تمام شده تهیه این اطلاعات با توجه به نیاز مدیریت شركت می باشد .

۳)دیدگاه مبنای ارزشگذاری :

در سیستم حسابداری مالی تهیه اطلاعات با توجه به اصل بهای تمام شده تاریخی می باشد اما در سیستم حسابداری بهای تمام شده اطلاعات معمولاً با نگاهی به آینده و با ارزشگذاری نزدیك به قیمتهای حال (امروز ) تهیه می شوند و نیز ممكن است كه این اندازه گیریها به صورت ریالی نبوده و به صورت فیزیكی بیان شوند  مانند ساعت كار مصرف شده .

۵-دیدگاه دامنه مشمول :

حسابداری مالی نگاهی به كل شركت در تهیه صورتهای مالی خود دارد در حالیكه در سیستم حسابداری بهای تمام شده اطلاعات ممكن است در بخش های ثابتی به صورت مجزا تهیه شوند .

موارد زیر را تعریف كنید :

سیستم موجودی كالا ، سیستم ادواری و دائمی ، خرید مواد – پرداخت هزینه حمل ، تخفیف مواد ، برگشت مواد ، عیب و نقص و بدهی و دستمزد .

چرخه عملیات در شركتهای عملیاتی و تولیدی (خدماتی ) :

چرخه عملیات عموما از وجه نقد شروع می شود .در آمدها معمولا به صورت مطالبات یا نسیه می باشد .

در این چره وجوه نقد كه در شروع عملیات واحد اقتصادی از محل سرمایه گذاری سهامداران و در مراحل بعد از محل عملیات جاری وی ا استغراض تامین می شود صرف انجام هزینه هایی می شود كه برای رسیدن به در آمد ضروری هستند .

این هزینه های عملیات شامل مواردی نظیر حقوق ، اجاره ، آب و برق و تلفن ، كرایه و تبلیغات و … می گردد در اثر انجام این هزینه ها در آمد ایجاد می شود كه به صورت معمول نسیه است پس از وصول مطالبات مزبور وجوه نقد تامین می گردد و به این ترتیب چرخه عملیات این گونه واحدها تكمیل می شود .

چرخه عملیات در شركتهای تجاری (بازرگانی ) :چرخه عملیات در واحدهای تجاری كاملتر از واحدهای خدماتی می باشد در این چرخه وجوه نقد علاوه بر آنكه صرف انجام هزینه های عملیاتی می شود عمدتا برای خرید كالاهایی مصرف می شود كه به قصد فروش خریداری شده اند كه این كالا برای فروش عرضه شده معمولا به صورت نسیه فروخته می شوند .

در مرحله بعد كه مطالبات وصول شد چرخه عملیاتی كامل می شود . در این مبادله اقتصادی علاوه بر حسابهای هزینه لازم است حسابهای مناسب برای عملیات خرید و فروش كالاها نیز نگهداری شود .

چرخه عملیات در شركتهای تولیدی:


چرخه عملیات واحدهای تولیدی كاملترین چرخه عملیات واحدهای اقتصادی است در این چرخه نیز ابتدا وجوه نقد تامین شده كه كنار مصرف آن برای انجام هزینه های عملیاتی شامل هزینه های اداری تشكیلاتی ، توزیع و فروش عمدتا برای خرید مواد اولیه صرف می شود این مواد در مكانی به نام انبار مواد اولیه ذخیره می شود ، در زمان لازم برای مصرف و كارگاههای تولیدی و خط تولید ارسال می گردد بخش دیگری از وجوه نقد به عنوان دستمزد به كارگران خط تولید پرداخت می شود تا عملیات (تفكیك ) تبدیل مواد اولیه به محصولات را انجام دهد .

علاوه بر این مجموعه گسترده ای دیگری  از هزینه های درشت و ریز برای عملیات تبدیل مواد محصول ضروری است از جمله این هزینه ها می توان به حقوق سرپرستان تولید ، كنترل كیفیت ، برق ، آب ، تعمیرات ، عوارض و .. اشاره نمود .

هزینه های دیگری نیز در همین راستا تحقق پیدا می كند كه نقدی نیستند از جمله استهلاك ساختمان و ماشین آلات اشاره نمود . در نهایت پس آنكه عوامل و امكانات تولید كامل شد تكمیل محصول به اتمام رسیده و خط تولید خارج و به مكان دیگری به نام انبار محصولات ارسال شده و در آنجا نگهداری می شود . محصولات برای فروش عرضه شده و پس از آنكه فروخته شدند از انبار محصول خارج و معمولا به مطالبات تبدیل می شوند با وصول مطالبات چرخه مزبور كامل شده و مجددا وجوه نقد تامین می گردد .

منابع اقتصادی :

۱-سرمایه ای (Expenditure )

2-بهای تمام شده (wst )

3-هزینه دوره (expense )

4-زیان (loss )

تمام داراییهای ثابت و یا پیش پرداخت ها جزء منابع سرمایه ای می باشد .

بهای تمام شده : در واقع بعضی منابع طی تبدیل ، به بهای تمام شده تبدیل می شوند .

بهای تمام شده وقتی تبدیل به كالای ساخته شده تبدیل شد اگر فروش رفت تبدیل به هزینه دوره می شود ولی اگر فروش نرفت و در انبار ماند تبدیل به منابع سرمایه ای می شود كه خود آنان یك نوع هزینه می باشد .

-با توجه به نمودار زیر منابع اقتصادی یك واحد اقتصادی تولیدی به اشكال مختلفی مصرف می شود برخی از منابع اقتصادی مصرف شده ماهیت سرمایه ای دارند و در این بخش منابع اقتصادی مصرف شده ای را مشاهده می كنیم كه منابع حاصل از آنها در دوره های آتی حاصل می شوند این اقلام شامل دارائیهای ثابت (نامشهود و پیش پرداخت های بلند مدت و وجودیهایی است كه در دوره بعد مستهلك شده یا مقتضی گردیده و یا به فروش خواهند رسید و در نتیجه منافع آنها به دوره های مالی آید تری یافته است .

بخشی دیگر از منابع اقتصادی واحد تولیدی در غالب بهای محصول مصرف می شوند بهای تمام شده مواد مصرف شده مستقیم ، دستمزد مستقیم و سربار كارخانه همه از این گروه هستند .

در بخش دیگر از منابع اقتصادی واحد تولیدی در غالب بهای محصول مصرف می شوند بهای تمام شده مواد مصرف شده مستقیم ، دستمزد مستقیم و سربار كارخانه همه از این گروه هستند .

قیمت فایل فقط ۵,۰۰۰ تومان


خرید

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *