مبانی نظری رشد سیاسی در تركیه، احزاب ترکیه

۲۶شهریور - توسط adminProj - 0 - در علوم انسانی مبانی نظری و پیشینه تحقیق
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مبانی نظری رشد سیاسی در تركیه، احزاب ترکیه

مبانی نظری رشد سیاسی در تركیه، احزاب ترکیهدسته: علوم انسانی
بازدید: ۱ بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: ۴۶ کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: ۱۱

مبانی نظری رشد سیاسی در تركیه، احزاب ترکیه

قیمت فایل فقط ۱۰,۰۰۰ تومان

خرید

مبانی نظری رشد سیاسی در تركیه، احزاب ترکیه

توضیحات: ۱۱صفحه فارسی (word) با منابع کامل

تحقیق آماده با رفرنس دهی کامل فارسی و انگلیسی و پانویس ها، برگرفته از مقاله های فارسی و ترجمه تخصصی متون مقاله انگلیسی با ترجمه آماده کتاب های خارجی و کتاب های داخلی رشته های مختلف، مناسب برای انجام و نوشتن پروپوزال و فصل دوم پایان نامه و مقاله داخلی و خارجی و طرح های تحقیقاتی

خلاصه ای از کار:

رشد سیاسی در تركیه

تركیه به صورت جمهوری با نظام پارلمانی اداره می‌شود و نمایندگان كه معمولاً از طرف احزاب معرفی می‌گردند با رأی مستقیم مردم و به مدت ۵ سال انتخاب می‌شوند. سیستم انتخاباتی تركیه به گونه‌ای است كه علاوه بر كسب اكثریت ارا در منطقه‌ای، آن حزب باید ۱۰ درصد اراء سراسری تركیه را هم به خود اختصاص دهند.

معمولاً حزبی كه بیشترین تعداد نمایندگان را در مجلس دارد در صورت دارا بودن اكثریت مطلق به تنهایی و در غیر اینصورت در ائتلاف با احزاب دیگر كه در مجلس دارای كرسی می‌باشند مأمور تشكیل دولت شده و رهبر حزب به عنوان نخست وزیر و رئیس دولت معرفی می‌گردد. این سیستم انتخاباتی گاهی باعث می‌شود احزاب و یا افرادی كه اكثریت آراء را در منطقه‌ای كسب كرده‌اند، اما در كل و در سراسر تركیه ۱۰ درصد آراء مأخوذه را بدست نیاورده‌اند نتوانند وارد مجلس شوند. و در برخی مواقع باعث ایجاد ائتلاف‌های شكننده بین احزاب مختلف با گرایش‌های فكری و ایدئولوژی‌های متفاوت برای تشكیل دولت در این كشور شده است. تشكیل احزاب سیاسی در این كشور آزاد است و احزاب فقط باید ملتزم به اصل لائیك بودن جمهوری تركیه باشند. (۱)

…………….

خصوصیات احزاب در تركیه

احزاب در تركیه مانند دیگر كشورهای پیشرفته و مدرن از نظر سیاسی، با مرزبندی و حدود مشخص و معینی فعالیت دارند، وجود نیروهای راست، سوسیال ، اسلام گرای و چپ رادیكال و ملی گرای و … نشان دهندة این نكته است.

ویژگیهای احزاب تركیه عبارتند از:

…………

احزاب تأثیرگذار در تركیه

۱- حزب جمهوری مردم (Cumhuriyet halk partasi (CHP)- The Republican peoples Party)

این حزب در سال ۱۹۲۳ به رهبری آتاترك شكل گرفت و به مدت ۲۵ سال بدون رقیب تشكیل دولت می‌داد و تنها حزب سیاسی موجود بود اما در ۱۹۵۰ در پی اصلاحات سیاسی و اقتصادی عدنان مندرس به این روند تك صدایی حزب CHP خاتمه دادهشد، این حزب خود را با سیاست‌های چپ و چپ میانه رو تعریف می‌كند.

………………..

منابع

۳- رضا ، صولت، «نقش و كاركرد احزاب سیاسی در تركیه» كتاب آسیا ویژه تركیه، ابرار معاصر، (تهران، ۱۳۸۴). صص ۱۶۶-۱۶۵٫

………………….

………………

قیمت فایل فقط ۱۰,۰۰۰ تومان

خرید

برچسب ها : مبانی نظری رشد سیاسی در تركیه، احزاب ترکیه , مبانی نظری رشد سیاسی در تركیه، احزاب ترکیه , مبانی نظری رشد سیاسی در تركیه , مبانی نظری احزاب ترکیه , مبانی نظری , رشد سیاسی در تركیه , احزاب ترکیه

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *